POZITIVNI VPLIVI SAVNANJA
Savnanje je ritual, ki lahko kvaliteto našega življenja dvigne na precej višji nivo. Omogoča nam namreč dragocene trenutke očiščevanja in razstrupljanja telesa, tako od toksinov in kemikalij, kot tudi od stresa in negativnih čustev. Hkrati savnanje poskrbi, da svoje telo ohranjamo v top formi, saj je odlična preventiva in kurativa v primerih poškodb in različnih obolenj.
Vpliv savnanja na krvožilni sistem
Za savnanje je značilno, da telo za določen čas izpostavimo visokim temperaturam, vendar pa ga nato tudi postopno ohladimo na primerni in ugodni temperaturi, ki je človek ne sme občutiti kot mraz. Pri savnanju gre torej za ciklično izmenjavanje vročega ozračja, ki v telesu sproži širjenje žil in boljšo prekrvavitev skozi vse telesne predele, ter hladnejšega ozračja, ki v telesu poskrbi za ponovno krčenje žil ter vzpostavljanje normalne cirkulacije. Celoten postopek tako pripomore k temu, da naše ožilje deluje brezhibno ter je posledično zmožno dobro prenašati vsakdanje napore in obremenitve, ki v telesu sprožijo povečan pretok krvi skozi tkiva in organe. Savna hkrati pozitivno vpliva na uravnavanje krvnega pritiska in omogoča bolj učinkovito delovanje srca.
Vpliv savnanja na mišični sistem
Povišana temperatura in posledično povečan pretok krvi skozi mišice vplivata na to, da se iz mišic po eni strani hitreje odplavljajo odpadni produkti (npr. mlečna kislina, ki se v mišicah nabere po težki vadbi in jo občutimo kot »muskelfiber«), po drugi strani pa v mišice tudi bolj intenzivno dotekajo kisik in hranilne snovi, katere omogočajo obnovo mišičnega tkiva. To vpliva na hitrejšo regeneracijo, saj zmanjšuje mišične napetosti in povečuje mišično zmogljivost, hkrati pa pripomore tudi k rasti mišic. Po savnanju so tako naše mišice sproščene, dobro prehranjene in pripravljene na nove izzive.
Vpliv savnanja na dihalni sistem
V savni ob inhaliranju vročega zraka oziroma pare, dihalne poti temeljito prečistimo, visoke temperature zraka pa so odlične tudi v boju proti prehladu in gripi, saj bakterije in virusi slabše prenašajo visoke temperature. Z obiskom savne v času gripe in respiratornih obolenj tako učinkovito poskrbimo za preventivno delovanje proti boleznim in ohranjamo naše telo zdravo.
Vpliv savnanja na kožo
Posledica visokih temperatur v savni, je povečano potenje, ki iz telesa preko znoja odstranjuje škodljive snovi ter na ta način čisti lojnice in kožo. Poleg tega zvečana prekrvavitev skozi kožno tkivo pospešuje nastanek novih kožnih celic, zato je po prihodu iz savne koža nežna in bolj mehka, savnanje pa je posledično tudi odličen način za boj proti nezaželenemu celulitu.
Vpliv savnanje na druge telesne sisteme
Poleg vsega naštetega savnanje blagodejno vpliva tudi na živčni sistem (izboljšuje počutje, spanec, storilnost in motivacijo), spodbuja prebavni sistem (zvišuje nivo metabolizma ter na ta način pomaga v boju proti odvečnim kilogramom), uravnava endokrini sistem (skrbi, da so hormoni v ravnovesju) ter krepi imunski sistem.
Zakaj torej v savno?
Ker nam savnanje poleg vsega zgoraj naštetega pomaga tudi pri tem, da se bolje soočamo z vsakdanjimi težavami, preprečujemo preobremenjenost in izčrpanost telesa, odpravljamo kronične bolečine, telo očistimo toksinov ter tako nasploh izboljšamo tako fizično kot tudi psihično počutje, s tem pa poskrbimo za zdravje svojega telesa, uma in duha, kar je v današnjem času neprecenljivo darilo, ki ga lahko namenimo sami sebi.
Avtor: Sara S.