DETOX – ZAKAJ IN KAKO?
Ker imamo ljudje le eno telo in smo v njem prisiljeni živeti vse življenje, moramo z njim ravnati skrbno in odgovorno. Vendar pa nas moderen način življenja vedno bolj sili v to, da zaradi pomanjkanja časa in volje vse pogosteje posežemo po hitri, predelani in vnaprej pripravljeni hrani z ogromno sladkorja, slabih maščob, konzervansov in drugih aditivov, povrh tega pa smo nenehno izpostavljeni tudi izpušnim plinom iz avtomobilov, stresu, pomanjkanju spanca, sevanju iz elektronskih naprav ter drugim toksinom in kemikalijam iz okolja.
Telo je sicer pametno in se je do neke mere sposobno samo očistiti škodljivih substanc, vendar pa problem nastane, ko se le-teh v našem organizmu nabere preveč, saj zaradi tega organi, ki skrbijo za samorazstrupljanje telesa (jetra, ledvice, črevesje, pljuča, koža, limfni sistem z bezgavkami) postanejo preobremenjeni, njihovo delovanje pa veliko manj učinkovito. Preobremenitev ključnih razstrupljevalnih organov rezultira v porušenem ravnovesju telesa, ki se kaže kot nenehna splošno slabo počutje, kronična utrujenost in izčrpanost, pomanjkanje energije, pridobivanje telesne teže, zastajanje vode v telesu, nemir in razdražljivost, zmanjšana odpornost in oslabljen imunski sistem, pomanjkanje koncentracije, nespečnost, težave s kožo, neprijeten telesni vonj, izpadanje las, krhki nohti, mrzle roke in noge… Če tem simptomom ne namenimo dovolj pozornosti, lahko to sčasoma privede še do hujših težav in resnih obolenj kot so kronične bolezni prebavil, neustrezno delovanje ščitnice, rakava obolenja in depresija.
Da pa bi v takih primerih v telesu še pravočasno ponovno vzpostavili ravnovesje, se lahko poslužimo razstrupljanja oziroma detoxa. Detox ne pomeni, da tri dni stradamo, da pijemo samo vodo, da pijemo razne shujševalne čaje, uživamo razna dopolnila ali druge »detox napitke«, ki so zadnje čase, zaradi obljub o hujšanju brez truda v zelo kratkem času, še kako popularni. Detox oziroma razstrupljanje je pravzaprav izraz za metaboličen proces, pri katerem organizmu pomagamo izločiti toksične snovi. Nakopičeni strupi se namreč tekom razstrupljanja najprej pretvorijo v manj škodljive snovi in nato izločijo iz telesa preko znoja, blata in urina. Ker pa telesa ne želimo kar naenkrat šokirati, se je detoxa potrebno lotiti pametno in počasi. V pomoč pri tem so vam lahko naslednje smernice:
- Poskrbite za zdravo prebavo: Ozavestite se o tem, katera hrana je kakovostna, iz prehrane izločite predelana živila, izogibajte se sladkim in gaziranim pijačam, poskrbite za ustrezno hidracijo in spijte zadostne količine vode, opazujte svojo prebavo in prepoznajte tisto hrano, ki našem telesu ne ustreza, če že posežete po dopolnilih in dodatkih, na bodo le-ti čimbolj naravni (zelišča in začimbe) ter nenazadnje poskrbite za to, da bo vaša prehrana čim bolj raznovrstna, zdrava in uravnotežena.
- Okrepite imunski sistem: V času detoxa poskusite čim bolj zmanjšati uporabo elektronskih naprav (telefoni, tablice), poskrbite za zadostne količine spanca (7-8 ur na noč), poskrbite za gibanje in bodite aktivni, vendar pa se držite nizko intenzivne vadbe (telesu tako omogočite, da več energije usmeri v razstrupljanje in ne v naporne treninge), zmanjšajte količino zaužitega kofeina in alkohola, znižajte število pokajenih cigaret, čim bolj se izogibajte stresnih dejavnikov ter poskrbite za redno sproščanje bodisi z meditacijo, sprehodi, branjem dobre knjige, poslušanjem glasbe ali pa obiskom velnesa – savnanje je namreč idealna podpora detoxu, saj poskrbi, da se s povečanim znojenjem toksini iz telesa hitreje izločajo.
In za konec, ne pozabite, da morate svoje telo negovati in sami poskrbeti zanj, saj tega za vas ne more storiti nihče drug. Zdravo telo je srečno telo!